Konusunda uzman,
sevilen şeflerle tanışın

Şeflerimizi yakından tanırken, lezzetli ve eğlenceli vakit geçirin.

Elif Edes

Washington D.C. ve Floransa da güzel sanatlar / fotoğrafçılık eğitimi aldı. Grand Diplôme Cordon Bleu diplomasini aldığı gastronomi eğitimine Paris Cordon Bleu’de devam etti…

Sedef İybar

2 yıl boyunca özel bir mutfak okulunda pratik mutfak üzerine eğitimler vermiştir. Daha sonra Star TV de yemek programlarına devam etti. 2013 yılında Bir Ömür Bin Tutam Lezzet adlı kitabın editörlüğünü yaptı. 3 yıldır Türkmaz Gurme ekranlarında yemek programları hazırlayıp sunmaktadır. 2015 yılında başlayan canlı yayın Sedef’li Lezzetler programı halen hafta içi her gün devam etmektedir.

Claudio Chinali

EATALY iSTANBUL EXECUTiVE CHEF
Bir çok farklı restoranda görev yapan Chinali, 2006-2010 yılları arasında Barbieri (7 Michelin yıldızlı İtalyan Masterchef) ve Igles Corelli (1 Michelin yıldızlı eğitmen şef) gibi isimlerle çalışarak gastronomi bilgisini ve deneyimini arttırdı. 

Hakan Suve

Hakan Süve, 1990 İzmir doğumluyum. Anadolu Üniversitesi Aşçılık ve Özyeğin Üniversitesi Le Cordon Bleu mezunuyum. Meslek hayatıma 2007 tarihinde stajyer olarak başladım. 16 yıldır sektördeyim.

Sinem Çapraz​

13 haziran 1981’de Sakarya’da dünyaya gelen Sinem Çapraz aile mesleğini devam ettirdi. Dedesi de restaurant işletmecisi ve Şef olan Sinem Çapraz yemek kültürü ve sofa düzenine bağlı bir ailede büyüdü.

Fehmi Samancı

Marmara Ün. Ekonomi mezunu olan Fehmi Samancı, 2003 yılında Northern Virginia Com. College’da Mutfak Sanatları eğitimini tamamladı…

Serkan Anavatan

1956'da Makedonya'dan Türkiye'ye göç eden bir ailenin ferdi olan Serkan Anavatan, çeşitli kültürlerden beslenen büyükanne mutfağıyla büyüdü.

Hüseyin Pancar

1989 Alaçatı doğumlu olan Hüseyin Pancar, mutfak üzerine İlköğretimi ne öğrenimine Çeşme Anadolu Turizm Meslek lisesinde başladı. Üniversite yıllarını Eskişehir’de geçiren Şef Anadolu Üniversitesi’nde aşçılık bölümünde devam edip 2011 yılında mezun oldu.